DZIAŁALNOŚĆ KULTURALNA

wydatki na kulturę w 2023 r.

2 020 716

-1,96%

do roku 2022

dotacja dla gminnego centrum kultury w 2023 r.

840 000

-10,92%

do roku 2022

działalność gminnego centrum kultury w 2023 r.

Gminne Centrum Kultury zrealizowało w 2023 r. wiele zadań z zakresu upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej. Samych warsztatów zorganizowanych w formie stacjonarnej było ponad 30 - wzięło w nich udział 831 osób. W zajęciach stałych organizowanych w GCK w Dobrzyniewie Dużym w 2023 r. uczestniczyło w dwóch okresach (styczeń - czerwiec i czerwiec - październik) łącznie 249 osób a w Wiejskim Domu Kultury w Pogorzałkach brało udział 79 osób. Wiele prowadzonych działań kulturalnych było o znaczeniu ponadlokalnym. Oferta GCK jest różnorodna i skierowana do wszystkich grup odbiorców.

Wydarzenia okazjonalne zorganizowane lub współorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w 2023 r.

WYSTĘP „SZTUKA O MAŁO CO TEATRALNA” TEATR ŁAWECZKA

„Sztuka o mało co teatralna” według scenariusza Władysława Sikory to lekka i humorystyczna komedia w typie spektaklu kabaretowego. Akcja przedstawienia opowiada pięknym Królewiczu, który zostaje zmuszony do poślubienia bardzo brzydkiej Królewny, co z kolei powoduje, że wpada on na sprytny pomysł, mający na celu uchronienie od niechcianego małżeństwa. Tekst obfituje w szereg zabawnych żartów i sytuacji, które prowadzą do szczęśliwego zakończenia.


Próby do spektaklu trwały kilka miesięcy. Tworzono wówczas opracowanie koncepcji postaci, ruchu scenicznego, sytuacji, kostiumów, scenografii i muzyki do przedstawienia. Wykonano także opracowanie muzyczne podkładu do piosenki finałowej „Idzie wiosna”. W obsadzie spektaklu znalazły się następujące osoby: Beata Dybacka, Iwona Sokół, Dorota Adamska, Renata Ignaciuk, Karolina Dąbrowska, Karol Bagiński, Jacek Ignaciuk.


Premiera przedstawienia miała miejsce we wrześniu 2022 r. na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Pogorzałkach. Niedługo po premierze grupa uczestniczyła w 9. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Komediowych Teatrów Amatorskich DECHA w Bielsku Podlaskim. Spektakl został ciepło przyjęty przez festiwalową publiczność, zaś jedna z aktorek – Beata Dybacka otrzymała główną nagrodę aktorską za rolę drugoplanową - stworzenie postaci strażnika. Spektakl prezentowany był także między innymi na „Kapryśnej Wiośnie Teatralnej” w Łapach, w stowarzyszeniu KLANZA w Białymstoku, oraz podczas Dożynek Gminnych w Gniłej.

SPEKTAKL TEATRALNY „POD ORZEŁKIEM”

26 marca 2023 r. sala Gminnego Centrum Kultury zamieniła się w teatr. Wśród wspaniałej scenografii z kolorowych, piernikowych kamienic stanął drewniany, starodawny kredens oraz dwoje aktorów z Teatru pod Orzełkiem w misternie dobranych kostiumach. Kunszt sceniczny dwojga artystów przybyło podziwiać ponad 70 osób. Widownię, stworzoną z muzycznego dywanu, wygodnych kanap, miękkich sześcianów i walców, wypełniły dzieci wraz z rodzinami. Wszyscy byli przygotowani, by cieszyć oczy i uszy wspaniałym widowiskiem scenicznym połączonym z dynamiczną animacją publiczności. Spektakl „Opowieści Starego Kredensu" zrealizowany był w konwencji teatru przedmiotu. Stolnica stała się stolicą bajkowego królestwa, gdzie rządził król Wałek Pierwszy, a w pobliskiej pieczarze hałasował smok stworzony z tłuczka, drewnianych łyżek i foremek do ciasta. Chlebowa Kromka ożywała i nuciła pieśń o Złotej Kaczce pływającej po podziemnym stawie, zaś kuchenny ręcznik po zawiązaniu supełków zamieniał się w lalkę biednego Jasia marzącego o legendarnym bogactwie. Po spektaklu, który przyjęto owacjami, nastał czas rodzinnych zabaw i animacji w Cukierni Pana Marcepana. Nie zabrakło tańców przytulańców, podskakiwańców i rozgrzewańców. W przerwach między tańcami uczestnicy zabawy rywalizowali w słodkich konkursach, dekorowali lukrem rodzinę Ciastusiów, pracowali w fabryce słodkości, karmili torcikami bajkowego Jasia i Małgosię. Na końcu zabawy wielki Lizak wskazał Króla i Królową Balu. Podczas spotkania teatralnego panowała fantastyczna, rodzinna atmosfera. Aktorzy Mariusz Orzełek oraz Małgorzata Linkiewicz, mistrzowsko animowali publiczność, która nie pozostawała dłużna i bardzo aktywnie uczestniczyła we wszystkich zaproponowanych aktywnościach. To było wspaniałe niedzielne popołudnie.

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Pochód mieszkańców, wspólne śpiewanie kolęd, a dla najmłodszych niespodzianki od Mikołaja. W piątek, 6 stycznia, w Kopisku (gm. Dobrzyniewo Duże) odbyło się uroczyste przejście Orszaku Trzech Króli. Przemarsz uczestników rozpoczął się przy kościele pw. NMP Królowej Polski w Kopisku. Mieszkańcy przeszli przez miejscowość wiedzeni przez postacie trzech króli, którzy pokłonili się Jezusowi w szopce, przygotowanej przy miejscowym boisku. Wydarzeniu towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd.


Również Parafia p.w. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym po raz pierwszy zorganizowała Jasełka orszakowe. Frekwencja dopisała. Uczestnicy orszaku wyglądali pięknie dzięki parafiankom, które specjalnie na to wydarzenie podjęły się trudu zaprojektowania i uszycia strojów. Orszakowi towarzyszyło śpiewanie kolęd, tworząc niepowtarzalny klimat tej wyjątkowej uroczystości. Po zakończeniu Orszaku uczestnicy mieli okazję zatrzymać się przed kościołem parafialnym w Dobrzyniewie, gdzie czekała na nich orszakowa szopka. Nie zabrakło również atmosfery ciepła i gościnności – uczestnicy mogli delektować się herbatą, kiełbaską z ogniska i słodkościami.

WYKŁAD BAŚNIE I LEGENDY PODLASIA, WYKŁAD O SERIALACH ORAZ WARSZTATY ZIOŁOWE

Na mocy porozumienia pomiędzy Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym a Uniwersytetem w Białymstoku odbyły się trzy spotkania z naukowcami z Instytutu Studiów Kulturowych UwB. Dwa z nich były skierowane głównie do uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym. W marcu dr hab. Tomasz Olchanowski zaprosił nas do świata baśni i legend Podlasia, w których szorstka i wymagająca rzeczywistość splata się z elementami wyobraźni i próbami tłumaczenia sobie zasad i prawideł świata. Opierając się na badaniach i analizach Freuda, Bettelheima, Junga oraz Campbella pokazano, jak człowiek od zawsze chce znaleźć i wytłumaczyć sobie źródło swoich lęków i niepokojów. Głęboka relacja człowieka z przyrodą została poruszona na spotkaniu zorganizowanym w Świetlicy Bohdan. Tym razem GCK zaprosiło na spotkanie z dr Ewą Kępą, która oprowadziła po okolicznych łąkach i laskach. Szukano młodych pokrzyw, mniszka lekarskiego, bluszczyka kurdybanka, macierzanki zwyczajnej, etc. Każdy uczestnik  stworzył  swoją  własną  kompozycję  ziół  i  polnych  roślin,  z  których z powodzeniem mógł później przygotować potrawy wg przepisów zaprezentowanych przez prowadzącą. Pani doktor opowiadała o bogatej tradycji popularnych na łąkach ziołach, ich wykorzystaniu w magicznych obrzędach, kuchni czy apteczce. Cykl zamknął wykład dr. hab. Krzysztofa Arcimowicza na temat współczesnych seriali tradycyjnych i neoseriali, czyli produkcji, gdzie na pierwszy plan wysuwa się postać niejednoznaczna moralnie, fabuła jest eklektyczna, a kontrowersyjne tematy poruszane są w sposób niekonwencjonalny. W kulturze współczesnej seriale stały się jedną z najważniejszych form opowiadania o świecie i człowieku. Coraz częściej tłumaczą złożoną rzeczywistość i pełnią rolę spoiwa społecznego. Podczas spotkania zestawiono ze sobą „Klan" i „Wikingów".

110-LECIE ISTNIENIE OSP W DOBRZYNIEWIE DUŻYM

Maj to bez wątpienia jeden z najważniejszych miesięcy dla strażaków, gdyż to właśnie wtedy obchodzą swoje święta. Dni ochrony przeciwpożarowej są doskonałą okazją do uroczystych spotkań oraz prezentacji dokonań jednostek straży pożarnych, także tych ochotniczych. Tegoroczne obchody Dnia Strażaka na terenie naszej gminy odbyły się 14 maja. Miały wyjątkowe znaczenie w szczególności dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrzyniewie Dużym, gdyż to właśnie w tym dniu świętowali jubileusz 110-lecia istnienia swojej jednostki. Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Zwiastowania NMP w Dobrzyniewie Kościelnym, której przewodniczył proboszcz tutejszej parafii ks. Leon Grygorczyk. 

Po mszy strażacy wraz z zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy, którzy tłumnie przybyli na to wydarzenie, udali się pod strażnicę OSP Dobrzyniewo Duże, skąd przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Wasilkowa przemaszerowali na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dobrzyniewie Dużym. Po uroczystym otwarciu wydarzenia oraz odegraniu hymnu państwowego, głos zabrali zaproszeni goście, m.in. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Białymstoku bryg. Marcin Bielakowicz, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP Jan Gradkowski, przedstawiciel z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Sebastian Kalinowski, przedstawiciel z ramienia Starostwa Powiatowego Zdzisław Łukaszewicz oraz wójt gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski, którzy przekazali wyrazy uznania oraz życzenia okolicznościowe w związku z imponującą rocznicą. Nie mogło zabraknąć również podziękowań, wyróżnień oraz odznaczeń dla zasłużonych strażaków oraz osób ściśle związanych z ochroną przeciwpożarową. OSP Dobrzyniewo Duże wyróżnił emerytowanych strażaków oraz osoby, które przez lata wpływały na poprawę bezpieczeństwa oraz rozwój tutejszej OSP. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości jednostki OSP z terenu naszej gminy wzięły udział w XIV Gminnych Zawodach Sportowo-Pożarniczych, które zostały rozegrane w dwóch podstawowych konkurencjach, jakimi były: rozwinięcie bojowe oraz sztafeta pożarnicza. Podczas całego wydarzenia na mieszkańców naszej gminy czekało wiele atrakcji m.in możliwość obejrzenia wozów oraz sprzętu gaśniczego, gry wielkoformatowe, kuchnia polowa, dmuchańce dla najmłodszych oraz słodki poczęstunek.

FLASH MOB

Zespół Folklorystyczny Narwianie zorganizował mini flashmob jako część promocji swojego nadchodzącego występu "Narwianie w Operze". Flashmob miał na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Białegostoku i okolic na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie koncert w Operze. Członkowie zespołu, w tradycyjnych strojach ludowych, zaprezentowali dynamiczne tańce i melodyjne pieśni na Rynku Kościuszki, przyciągając uwagę przechodniów i zachęcając ich do uczestnictwa w koncercie. Flashmob był doskonałą okazją do zacieśnienia więzi z publicznością i podkreślenia wartości kultury ludowej, jaką reprezentuje Zespół Folklorystyczny Narwianie. Dzięki takiemu działaniu, wydarzenie w Operze cieszyło się większym zainteresowaniem gości z regionu.

DZIEŃ DZIECKA Z KORONĄ

17 czerwca 2023 r. klub Korona przy współpracy z GCK w Dobrzyniewie Dużym i Uczniowskim Klubem Sportowym Okami zorganizował na stadionie Gminny Dzień Dziecka na sportowo. Turniej piłki nożnej, dmuchańce, gry wielkoformatowe, łuki, grill, malowanie włosów, pokazy judo i tańców, konkursy wiedzy o gminie, konkursy sportowe, pokazy sprzętu strażackiego — to wszystko czekało na uczestników. Z atrakcji można było korzystać do woli i bezpłatnie. Głównym punktem programu był mecz seniorów oraz zakończenie sezonu drużyn młodzieżowych naszego klubu. Wszystko zwieńczyła dyskoteka wraz z niespodzianką, jaką była piana party. Dzień Dziecka został zorganizowany przy wsparciu finansowym Gminy, GCK, klubu LZS Korona, Gminnej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych oraz lokalnych firm.

NARWIANIE W OPERZE

28 czerwca 2023 r. artyści Gminnego Centrum Kultury wystąpili na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zabierając widzów w sentymentalną podróż po podlaskiej wsi, pełną muzyki i tradycyjnych wartości. W dwóch spektaklach („Królewna pól" i „Len") zaprezentował się imponujący, ponad 50-osobowy skład: Narwianie (kapela, wokaliści i tancerze), Mali Narwianie oraz zaprzyjaźnione grono aktorów (również z Teatru Ławeczka), nad którym pieczę sprawowała grupa specjalistów: reżyser i scenarzysta Adam Karasiewicz, choreograf i tancerz Leszek Gaiński, trener śpiewu Izabela Jagłowska, aranżacje muzyczne przygotował Piotr Gołowczyc, a produkcję koordynowała Joanna Sobieska — dyrektor GCK. Wydarzenie jest zwieńczeniem ponad trzyletniej pracy nad projektem, który zakładał powrót do prezentacji scenicznej obrzędów i obyczajów wiejskich, które tradycyjnie wykonywał ZF Narwianie. Występ w operze, który obejrzało ponad 800 osób okazał się sukcesem. W antrakcie między spektaklami członkinie KGW uraczyły zebranych gości wyśmienitymi, domowymi specjałami. Panie prezentowały się przepięknie. Były kwietne wianki, kolorowe suknie, śliczne fartuszki, dużo życzliwości i energii. Wspaniały wieczór, pełen wzruszeń, radości i owacji.

WOKÓŁ KWIETNEJ ŁĄKI – WARSZTATY HAFTU ROŚLINNEGO

Okres wakacyjny był dobrym czasem na propozycje działań, które wymagają zarówno precyzji wykonania, jak i poświęcenia dłuższej chwili. Stąd też pomysł na zajęcia, podczas których uczestniczki wyszywały motywy roślinne na rzeczach przyniesionych (fartuszki, bluzki, na bawełnianych torbach. W ruch poszły kolorowe nici, włóczki oraz tamborki. Na kilka godzin świetlica w Bohdanie stała się najbardziej odprężającym miejscem w gminie. Pod okiem Julity Charytoniuk, we wspaniałej atmosferze, przy smakowitych wypiekach Pani Alicji, powstały piękne haftowane elementy codziennego użytku.

SPOTKANIA PODRÓŻNICZE

W sierpniu ruszył cykl „Spotkania podróżnicze z GCK". Odwiedziliśmy wraz z naszymi podróżującymi gośćmi trzy miejscowości, w których prezentowaliśmy różne kraje. Podróżowanie rozpoczęliśmy w świetlicy wiejskiej w Krynicach. Meksykańską fiestę poprowadziła Julita Wołkowycka,  która  opowiedziała  o  zwierzętach,  tradycjach i swoich przygodach podczas podróży po Meksyku. Dom kultury zorganizował „Fiestę Mexicanę" dla dzieci w Dobrzyniewie Dużym. Na imprezie, dzieci mogły zapoznać się z meksykańskimi: tańcami, kulinariami, piniatą oraz maskami, które osobiście mogły pomalować. Prowadząca, dzięki wydarzeniu chciała pokazać piękno Meksyku dla tych, którzy nie mają możliwości odwiedzenia tego kraju. Impreza pozwoliła dzieciom zapoznać się z kulturą i tradycją Meksyku. Oczywiście podczas wydarzenia nie obyło się bez tańców latynoskich, tj. cumbia, merengue, a także każdemu znaną salsą.


„Powiedz aloha!" to kolejne spotkanie podróżnicze, które odbyło się w nowej sali gimnastycznej przy ZSP w Fastach. Magdalena Samojlik zabrała przybyłych w podróż na Hawaje. Częścią warsztatową z ozdobami z rafii opiekowały się Storonowicz Henryka, Anna Kotyńska.


Na zakończenie wakacji w Gminnym Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym odbyło się spotkanie „Traktorem dookoła świata". W jego trakcie odwiedziliśmy Amerykę Południową, a w niej: drogi i bezdroża Argentyny, Chile, Boliwii, Peru i Urugwaju. Prowadzący uraczyli zebranych opowieścią o 30 tys. km podróży polskim traktorem w ramach projektu Traktoriada — Traktorem Dookoła Świata i nie tylko. Była to okazja do spróbowania yerba mate, przymierzenia prawdziwego ponczo i nauki strzelania z indiańskiej procy. Dzieci poznali florę i faunę Amazonii - oko w oko spotkały kajmana, boliwijskie małpki, małe żółwie rzeczne, a nawet piranie! Przenieśliśmy się w nieznane części świata wciąż jeszcze ukrytego przed białym człowiekiem.

TEATRZYK MIKOŁAJKOWY

7 grudnia odbył się spektakl mikołajkowy. Było to wyjątkowe wydarzenie, w którym wystąpili niezwykli bohaterowie, Święty Mikołaj, Renifer Max czy Elfy. W przedstawieniu wykorzystano bogatą scenografię, piękne pacynki oraz muzykę, która budowała napięcie i klimat świąt. Dzieci były zachwycone widowiskiem, które było pełne humoru oraz magii. Na koniec każdy z nich otrzymał słodki upominek od Mikołaja. 

Wydarzenia cykliczne zorganizowane lub współorganizowane przez Gminne Centrum Kultury w 2023 r.

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

W ramach wsparcia finansowego udzielonego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dobrzyniewie Dużym oraz merytorycznego Gminnego Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym został zrealizowany „Przegląd Kolęd i Pastorałek" w świetlicy Wiejskiej w Obrubnikach, w których wzięło udział około 80 osób. W czasie przeglądu każdy uczestnik miał możliwość pokazania swoich umiejętności wokalnych poprzez śpiew kolęd, pastorałek i piosenek związanych z tematyką dotyczącą Świąt Bożego Narodzenia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, a osoby wyróżnione puchary. Realizacja powyższego wydarzenia umożliwiła promowanie postaw prospołecznych, rozwój więzi wewnątrzwspólnotowych, promocję wspólnego spędzania wolnego czasu oraz upowszechnienie tradycji lokalnych dotyczących okresu Bożego Narodzenia, a także aktywizację i integrację środowisk lokalnych.

PÓŁKOLONIE Z GCK

Jak co roku GCK zadbało o zorganizowanie ferii zimowych dla dzieci z naszej gminy. Postawiono przede wszystkim na różnorodność i możliwość doświadczenia czegoś nowego. Pierwszy dzień był dniem warsztatowy. Jedna grupa pracowała z drewnem pod czujnym okiem Dariusza Kotyńskiego, druga ćwiczyła się w sztuce hafciarskiej przy doświadczonej w temacie Wandzie Dzienis. Po zajęciach wymagających skupienia i uwagi, przyszedł czas relaksu, kiedy można było puścić wodze wyobraźni i uwolnić ciało podczas nauki tańca słynnej już na całym świecie Pannie Wednesday, której mroczna stylizacja stała się inspiracją do sesji fotograficznej. Każdy uczestnik akcji feryjnej mógł się poczuć jak słynny Ethan Hawke z „Mission Impossible", korzystając z atrakcji jakie przyniosły odwiedziny w Lastagu. Po nich zawitaliśmy do Polskiego Radia Białystok. Dzień trzeci upłynął na konkurencjach sportowych i grach pod okiem licencjonowanego trenera sportu Karola Lenczewskiego, a strażacy z OSP Pogorzałki zaprezentowali spektakularne akcje ratownicze oraz opowiedzieli o specyfice pracy strażaka ochotnika. Dzień czwarty to podróż w przeszłość i spotkanie z Andrzejem Tarasewiczem, przewodnikiem po Supraślu. Piątego dnia każdy mógł się poczuć jak w Master Chef Junior. I na sam koniec dzieci dzięki złotej medalistce Mistrzostw Świata w łucznictwie konnym — Annie Sokólskiej i instruktorom z AMM Archery już wiedzą jak trzymać łuk i jak przygotować swoje ciało, aby mierzyć celnie i skutecznie.

BAL KARNAWAŁOWY

Wiejski Dom Kultury w Pogorzałkach zamienił się w salę balową dla bohaterów i bohaterek, zbrojnych rycerzy i królewien, czarodziejów i egzotycznych Hawajczyków. Już na wejściu czekały na wszystkich stoły pełne soczystych, świeżych owoców, słodkich bakalii i suszonych jabłek z aromatycznym cynamonem, w powietrzu unosił się aromat świeżo parzonej kawy, a zanim muzykalny Wilk zaczął uwalniać pierwsze piosenki, czujne ucho mogło wychwycić dźwięki pop-pop-pop, czyli przygotowywanego na miejscu popcornu. A w środku… na prawo fotobudka, a obok niej pokaźna kolekcja masek, sztucznych wąsów i peruk. Może i przyszłam tutaj jako czarny kot, ale na krótką chwilę mogę zostać dziką piratką albo szalonym golibrodą. Uwaga! Cyk! Ta -dam! Nowa ja! Na lewo... pędzle, farby i te kolory! Malowanie twarzy i kolejna okazja do metamorfozy. Kiedy sala pełna już była gwaru, jak na dworcu w największych stolicach świata, wsiąść można było do pociągu i może nie w 80 dni, jak z gentlemanem Foggiem, ale w magiczny kwadrans z Panią Wandą, wyruszyć w podróż dookoła świata... wiedeński walczyk, rozkołysana Macarena, skoczny kankan i nasze kochane, rodzime, podlaskie melodie. W programie balu były też konkursy kuszące słodkimi nagrodami oraz występ Łukasza Bacha z Małego Teatrzyku, podczas którego można było m.in. dowiedzieć się jak przekłuć balon tak, aby go nie przekłuć czy zobaczyć jak balon „zjada" dłoń oraz głowę, co wzbudziło zachwyt i szczerą radość nie tylko wśród dzieci. 

DZIEŃ KOBIET

Klimatyczny koncert „o kobietach, dla kobiet i dzięki kobietom" w wykonaniu trio „W dobrym tonie” zabrzmiał w Wiejskim Domu Kultury w Podgorzałkach. Tego wieczoru usłyszeliśmy znane polskie utwory, w wyjątkowych aranżacjach. Fantastyczni artyści w osobach: Moniki, Daniela i Michała Kamińskich wprawili zebrane audytorium w rewelacyjny nastrój. Rozśpiewana publiczność wypraszała kolejne bisowania. Sala klubowa, przekształcona w kawiarnianą przestrzeń, ugościła ponad 80 osób. Na stołach ozdobionych tulipanami znalazły się filiżanki z kawą i herbatą oraz zdobione owocami torciki. Przed koncertem oraz tuż po w stworzonym na potrzeby wieczoru studio fotograficznym można było uwiecznić się na indywidualnym portrecie lub kombinacji grupowej. Zebrana widownia poznała również miłośników fotografii wyłonionych w konkursie „Zakochaj się w swojej gminie!" organizowanym przez Urząd Gminy w Dobrzyniewie Dużym. Klasyfikacja twórców, którzy miłość do swej małej ojczyzny uwiecznili na zdjęciach przedstawia się następująco: I miejsce – Stanisław Jagłowski, II miejsce – Krystyna Snarska, III miejsce – Dagmara Owsiejczyk; wyróżnienia: Anna Dąbkowska, Tadeusz Snarski, Krzysztof Pogorzelski, Martyna Adamska, Aleksandra Chilińska, Krzysztof Ignatowski. Na zakończenie wszystkie uczestniczki otrzymały cebulki hiacyntów w dekorowanych doniczkach, które wręczał osobiście wójt Wojciech Cybulski. Był to niezwykle sympatyczny i udany wieczór stworzony dla Pań z okazji Dnia Kobiet i obiecujemy, iż nie ostatni.

WIELKANOCNE POGORZAŁKI

Na boisku przy Szkole Podstawowej w Pogorzałkach odbył się piknik „Wielkanocne Pogorzałki”. Już na samym wejściu czekała na wszystkich potężna kuchnia polowa. Tuż za nią — stoły z tradycyjnymi potrawami świątecznymi przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gniłej, Kozińc, Obrubnik, Letnik, Pogorzałek i Bohdana. Serniki, wielkanocne baby, ciasteczka i zawijane makowce, pasztety, żurki i białe kiełbasy, sałatki i surówki oraz wegański smalczyk z fasoli. Członkinie kół stanęły do konkursu w czterech kategoriach – chleb, sernik, faszerowane jajko oraz potrawa z białą kiełbasą. Jury oceniało ukryte pod alfanumerycznymi symbolami potrawy, które po podliczeniu punktów wyłoniło zwyciężczynie. Centralne miejsce zajmowała scena, na której deskach swoje umiejętności muzyczne oraz taneczne prezentowały dzieci ze szkół należących do gminy, a także goście z Domu Kultury w Łapach oraz Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku. W programie artystycznym swój udział miały również grupy działające przy Gminnym Centrum Kultury – dziecięcy zespół folklorystyczny Mali Narwianie oraz Free Dance. Na kolorowych dmuchanych zamkach oraz euro bungee mogli dać upust energii ci, którzy zajadali się przygotowywanym na miejscu popcornem i watą cukrową. Stragany z rękodzielniczymi zabawkami z drewna i balonami dopełniły ducha tradycyjnych odpustów. Równolegle do występów artystycznych rozgrywały się zawody o puchar Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże w V Biegu Wielkanocnym, który w sześciu kategoriach wiekowych zgromadził 160 uczestników.

DZIEŃ DZIECKA W GCK

W dniu 27 maja 2023 r. GCK wraz z sołectwem wsi Gniła zorganizowało niezapomnianą zabawę podczas "Dnia Dziecka z GCK". Wydarzenie to było pełne emocjonujących konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, które zachęcały do udziału wszystkich małych gości. Dodatkowo, zapewnione były animacje oraz możliwość ozdobienia włosów kolorowymi warkoczami, co z pewnością sprawiło wiele radości maluchom. Nie zabrakło także mocy innych atrakcji i zabaw, które zapewniły świetną rozrywkę przez cały dzień. Wszystkim uczestnikom zapewniony był także zdrowy bufet, pełen pysznych i pożywnych przekąsek, a także słodkich przysmaków, które umiliły wspólne chwile. To wydarzenie było doskonałą okazją do spędzenia czasu w radosnej atmosferze oraz stworzenia niezapomnianych wspomnień dla wszystkich dzieci i ich rodzin.

DZIEŃ GCK

W piątek 23.06.2023 r. zakończono sezon zajęć 2022/23. Swoje umiejętności zdobywane na warsztatach w GCK zaprezentowali uczestniczy: nauki gry na gitarze oraz pianinie, zajęć wokalnych, teatralnych oraz plastycznych. Fantastyczne prezentacje, wspaniali wykonawcy. 


Podziękowania kierowane były do Instruktorów oraz ich podopiecznych. Serdeczne pozdrawiania płynęły do rodziców, którzy wspierają pasje swoich pociech.

AKCJA WAKACJE Z GCK

W dniach 03-07 lipca 2023 r. Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym przeprowadziło „Akcję Wakacje” - półkolonie dla 45 dzieci w wieku 7-12 lat. Dzięki uprzejmości pani Dyrektor ZSP w Dobrzyniewie Dużym, GCK miało do dyspozycji halę sportową.


Dzień pierwszy. Poranek upłynął na sprawach organizacyjnych oraz uwrażliwienia uczestników na kwestie bezpieczeństwa, relacji między kolonistami oraz zasad współpracy na linii wychowawca-dziecko. Jeden z zaproszonych tego dnia gości – pan Jacek, policjant w stanie spoczynku – opowiadał o specyfice pracy funkcjonariusza policji, uczulając jednocześnie dzieci na wyzwania jakie mogą pojawić się przed nimi, nie tylko w czasie półkolonii, ale i całych wakacji. Kolejnym gościem była pani Anna, która wraz ze swoimi nastoletnimi dziećmi, opowiadała o wyprawie na Cejlon. Oprócz pełnych ciekawostek historii, były fotografie, prawdziwe sari oraz sarong, puszki z oryginalnymi herbatami ze Sri Lanki i moc aromatycznych przypraw – imbir, laski wanilii, anyż, kardamon, cynamon oraz goździki. Spotkanie zamykał proces wspólnego parzenia herbaty w przyniesionych specjalnie na ten dzień ulubionych kubeczkach dzieci. Ceremonia ta tak spodobała się uczestnikom, że herbaty zostały już z nami do końca półkolonii, stając się jednym z elementów kącika kreatywnego - miejsca relaksu i wyciszenia. Po posiłku, uzbrojeni w stroje kąpielowe, ręczniki, klapki i słowa Pana Jacka, wyruszyliśmy do Pływalni Powiatowej w Mońkach. Dwie godziny spędzone w wodzie… płetwy i gogle, piłki, motylki i spaghetti, i kraul, i żabka, i zjeżdżalnia…


Dzień drugi. Ten dzień zaczęliśmy od gimnastyki i małych konkursów sportowych, które pozwoliły nam przygotować nasze ciała i umysły do dużego zadania kreatywnego, a mianowicie budowania domków z kartonów z recyclingu. W tym przedpołudniowym wyzwaniu liczyła się nie tylko wyobraźnia, ale i umiejętność współpracy. Dzieci podzielone ma małe zespoły stworzyły 11 oryginalnych domków oraz szafę (szafę z drzwiami do Narnii, jak powiedzieli jej autorzy), z których każdy wyróżniał się niepowtarzalną estetyką i designem, będących wyrazem ich indywidualizmu i wrażliwości. Konstrukcje te również zostały z nami do końca, a niektóre nawet zabrano do domów. Popołudnie to już ruch, energia, zabawa... ta najprostsza, jak guma do skakania, skakanka czy piłka, a także konkurs plastyczny, w którym jurorami byli wszyscy uczestnicy półkolonii.


Dzień trzeci. Tego dnia dzięki Muzeum – Skansen im. Adama Chętnika w Nowogrodzie przenieśliśmy się w czasie do lat dziecięcych naszych pradziadów. Pięknie odrestaurowane przestrzenie z bogatym wyposażeniem, pozwoliły dzieciom poczuć ducha przeszłości. To tutaj dowiedzieliśmy się co oznaczają frędzle przy kuchennej ściereczce, dlaczego progi były wysokie i dlaczego nie powinno się na nie stawać, o czym informował sposób ustawienia oparcia ławy, a także co groziło za kradzież miodu. Warsztaty lepienia byśków, czyli małych chlebowych figurek zwierząt z wiejskiej zagrody lub pobliskiego lasu, których zadaniem było przynieść szczęście i dobrobyt, znów uaktywniły wyobraźnię naszych podopiecznych, ustawiając obok kozy, kosmitę i lizaka. Podczas pobytu w Skansenie był też czas na ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz swobodną zabawę na łąkach w zakolach Narwi. W drodze powrotnej odwiedziliśmy pizzerię „Drewienko” w Łomży.


Dzień czwarty. Tego dnia przybyło do nas trzech gości, z których każdy zaprosił nas do swojego świata poruszając w nas zupełnie różne struny. Pasjonatka archipelagu Hawaje - Pani Magdalena - uczyła tańca hula, grała na ukulele, snuła opowieści o bogini Pele, wyjaśniła co znaczy „Aloha” i dlaczego dla Hawajczyków tak ważny jest oddech. Razem z nią przyjechały do nas oryginalne polinezyjskie spódniczki z trawy oraz instrumenty muzyczne, jak np. ohe hano ihu czyli flet nosowy. Dzięki Panu Zbigniewowi - multiinstrumentaliście, nauczycielowi gry na afrykańskim djembe oraz australijskim didgeridoo, muzykującemu m.in. w Kapeli Batareja – wkroczyliśmy w świat rytmu i dźwięku, chaosu i harmonii, wzburzenia i łagodności. Ostatni z zaproszonych gości – Pan Jakub – stworzył przestrzeń do rywalizacji sportowej, zaspakajając stale obecną wśród kolonistów potrzebę ruchu. Dzień został zamknięty quizem poświęconym domkom tworzącym nasze „papierowe miasto”.


Dzień piąty. Ostatni dzień wyjazdowy i znów przenieśliśmy się w czasie. Ty razem odwiedziliśmy Wioskę indiańską w Supraślu. Nie zabrakło niczego – były alpaki i wierzchowce, strzelanie z łuku i wiatrówki, tradycyjne zabawy indiańskich dzieci, jak np.: równoważnia szoszońska, wyścigi węży czy przeciąganie liny, szczęśliwcy mogli przymierzyć indiański pióropusz, pierzasty kapelusz indiańskiego „policjanta” oraz rogatą czapkę lekarza, niektórym udzieliła się gorączka złota, a i pohandlować za kolorowe paciorki można było. Przyznać też trzeba, że sprzyjało nam szczęście i żar tego dnia lał się z nieba, jak na prawdziwej prerii. Na do widzenia pomachał nam skunks, a szop Julian zjadł wszystkie przysmaki i wrócił do jurty, w której właściciele Wioski mieszkają praktycznie cały rok, jedynie na zimę udając się w górę rzeki, zupełnie jak rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej.

DOŻYNKI GMINNE & SUMMER BEATS

W tym roku Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym postanowiło zorganizować dwie imprezy w jednym dniu! 20 sierpnia w Gniłej za dnia wszyscy zebrani bawili się na rodzinnym święcie plonów. Po zachodzie słońca impreza zmieniła oblicze na plenerową imprezę klubową. Tradycyjnie rozpoczęliśmy korowodem dożynkowym, który poprowadzili starostowie Małgorzata i Paweł Gałeccy z zespołem folklorystycznym Narwianie i grupami wieńcowymi. Wszystkich zebranych powitali wójt gminy Dobrzyniewo Duże Wojciech Cybulski wraz z dyrektor Gminnego Centrum Kultury Joanną Sobieską. Po podziękowaniu licznym sponsorom, na scenie wystąpili: KGW w Gniłej ze spektaklem „Kaczka Dziwaczka" oraz Aleksandra i Hubert — utalentowani wokaliści z naszej gminy. W kolejnych odsłonach było można usłyszeć i zobaczyć uczestników zajęć gitarowych, wokalnych i pianistycznych w GCK. Zaprezentowały się także zespoły działające przy GCK: Free Dance, Free Dance Kids, Mali Narwianie — tańczący i śpiewający, oraz debiutujący zespół Narwańcy. W dalszej części atrakcji scenicznych można było podziwiać grę aktorską teatru Ławeczka oraz tradycyjne utwory w wykonaniu ZF Narwianie. Wydarzenie zaplanowane zostało z uwzględnieniem relacji na żywo prowadzonych przez niezawodnego Krzysztofa Giro, który niestrudzenie odwiedzał wszystkie stoiska z atrakcjami dożynkowymi min. festiwal pyszności Kół Gospodyń Wiejskich, pokaz sprzętu rolniczego i wojskowego, miasteczko zabaw z eurobungee, dmuchańcami i wodnymi atrakcjami. O kondycję odwiedzających dożynki zadbali trenerzy dyscyplin sportowych dominujących w gminie. Odbyły się pokazy i trening judo z UKS Okami, konkurs strzelców i trening piłkarski z LZS Korona Dobrzyniewo oraz przejażdżki konne ze Stajnią treningową Agnieszki Baranowskiej. Wszystkie te atrakcje widzowie mogli podziwiać na dwóch ogromnych telebimach dzięki lotnej kamerze towarzyszącej Krzysztofowi. W ten słoneczny dzień frekwencja dopisywała, a kolejni widzowie dowożeni byli bezpłatną linią „Dożynkowozów" z firmy Wschód Express. Na imprezie rozstrzygnięto dwa konkursy: „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy" — nagroda trafiła do KGW Dobrzynianki, natomiast w konkursie „Mój ogród w Europie" — pierwszą nagrodę zdobył ogród z Podleńc. Korzystając z licznego zgromadzenia zespół GCK skoordynował akcję charytatywną. W tym roku skupiliśmy się na pomocy Oli Warelis. Pojawił się piłkarz Tomasz Frankowski, który wśród wspierających leczenie Oli rozlosował piłki, koszulki reprezentacji Polski i Jagiellonii oraz głośniki bluetooth przekazane przez sponsora. W strefie malucha pod namiotem z leżakami działał kącik animatorów GCK, gdzie malowano włosy i naklejano tatuaże. Tuż obok można było skorzystać z fotobudki 360, a dla spragnionych słodkości Wójt gminy Wojciech Cybulski przygotował gigantyczny tort. Zwieńczeniem dnia był koncert Macieja „Dziemiana" Dziemiańczuka. Występ Macieja stał się naturalnym przejściem do wieczornej części wydarzenia, czyli pierwszej edycji festiwalu muzyki klubowej Summer Beats. Rozpoczęliśmy discopolowo z rodzinnym Fortim, następnie nieśmiertelną Toksynę zagrała Kwestia 07. Ale prawdziwe muzyczne szaleństwo rozpoczęło się dopiero z najnowszym setem Dj Matsona. Publiczność udowodniła, że klubowe granie w plenerze to fantastyczny pomysł na olbrzymią frekwencję i fantastyczną zabawę.

160. ROCZNICA PACYFIKACJI WSI JAWORÓWKA

Piękne, wrześniowe słońce przywitało tłumnie przybyłych na uroczystości 160. rocznicy pacyfikacji wsi Jaworówka, a wśród nich mieszkańców Jaworówki, innych gminnych miejscowości, gości. Słowem tych, którzy swoją obecnością i zaangażowaniem propagują wiedzę o dziejach miejscowości Jaworówka, ponosząc trud utrwalania śladów historii. W tłumie wyróżniały się mundury druhen z 47. Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Złote Orły" z ZSP w Nowym Aleksandrowie, które dumnie reprezentowały gminną młodzież. Na lekkim jesiennym wietrze trzepotały sztandary ZSP w Dobrzyniewie Dużym oraz NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii Zwiastowania NMP ks. Leon Grygorczyk, który w swej homilii wielokrotnie podkreślał potrzebę pielęgnowania prawdziwego patriotyzmu, odpowiedzialności za dziedzictwo i konieczności przekazywania go naszym następcom. Wyjątkowo uroczysty charakter Mszy świętej nadała oprawa muzyczna, którą przygotowały chór Cantate Domino oraz schola parafialna. Tymczasem na skraju miejscowości wszystko już czekało, aby opowiedzieć tragiczną historię powstańców z Jaworówki. Na scenie pojawili się prowadzący Agnieszka Kraszewska i Adam Wyszyński, który wzruszającą interpretacją wiersza Norwida rozpoczął jubileuszowe widowisko. Zaraz po nim na scenę wkroczyli chórzyści Cantate Domino pod kierownictwem Lidii Trojanowskiej, prezentując pieśń

„Modlitwa o pokój" – tak aktualną dziś, kiedy świat na nowo ocieka krwią niewinnych ofiar wojny. „Pieśń Powstańców z 1863 roku" brawurowo zaprezentowała młodzież z ZSP w Dobrzyniewie Dużym przygotowana przez Beatę Petelską. W czasie koncertu w repertuarze patriotycznym usłyszeliśmy także ZF Narwianie. Dalsza część wydarzenia to już popis kunsztu artystycznego wokalistów: Marii i Kamila Wróblewskich w pełnym wiary w zwycięstwo utworze „Idźmy, bijmy Moskali", wybitnej sopranistki Małgorzaty Trojanowskiej w przejmującej „Czarnej sukience" oraz muzycznego małżeństwa Moniki i Michała Kamińskich w wieńczącym koncert utworze „Biały krzyż". Niezwykły scenariusz stworzony przez Adama Karasiewicza bazujący na materiałach źródłowych zwrócił uwagę na wiele aspektów historycznych, które wyrażone były zarówno w formie poetyckiej prezentowanej przez charyzmatyczną recytatorkę – Dominikę Rzemieniecką, jak również w formie prozatorskiej jako przejmujący „List powstańca" (Mariusz Lompart) czy depesza wojenna (Jacek Ignaciuk). W chwytającej za serce inscenizacji przedstawiającej losy osieroconej matki powstańca swoje umiejętności aktorskie zaprezentowali mieszkańcy gminy oraz wspaniali goście (I. Sokół, M. Lompart, K. Pomykała, G. Kotuk). Punktem kulminacyjnym widowiska była rekonstrukcja historyczna z udziałem mieszkańców gminy koordynowana przez grupę rekonstrukcyjną pod kierownictwem Tomasza Paca. Chylimy czoła przed statystami, którzy swoją grą aktorską stworzyli niesamowity, pełen napięcia i wzruszenia obraz. Całości dopełniły efekty specjalne w postaci multimedialnej scenografii i gry świateł zaprojektowane przez Dawida Jackowskiego oraz porywające aranżacje muzyczne autorstwa Andrzeja Grzybowskiego w mistrzowskim wykonaniu kapeli ZF Narwianie. I ten przejmujący, pełen dramaturgii głos narratora relacjonujący przebieg wydarzeń...

BIESIADA DOŻYNKOWA

Biesiada Dożynkowa to już coroczna tradycja, w której dziękujemy Gospodarzom z Gminy Dobrzyniewo Duże za ich trud pracy na roli. Do Wiejskiego Domu Kultury w Pogorzałkach przybyło 90 najprężniej gospodarujących rolników z terenu gminy wraz z rodzinami, którzy zostali uhonorowani przez Wójta Gminy Dobrzyniewo Duże Wojciecha Cybulskiego pamiątkowymi grawerami. W tym roku odwiedziły nas Babeczki Podlaskie, które rozbawiły do łez przybyłych gości prezentacją pt. „Podlaska kura domowa”. Następnie wszyscy spotkali się przy wspólnym poczęstunku, który był okazją do integracji, rozmowy i wymiany doświadczeń dotyczących pracy na roli. Biesiada dożynkowa bez wątpienia była świetną okazją do podziękowania naszym rolnikom za ich codzienny trud. Celem wydarzenia były w szczególności: rozwój życia kulturalnego, integracja społeczności lokalnej, popularyzacja i prezentacja dorobku mieszkańców gminy, promocja wsi oraz promocja gminy poprzez upowszechnianie potencjału tworzących ją sołectw oraz integracja międzypokoleniowa społeczności z terenu Gminy Dobrzyniewo Duże.


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Kiermasz Świąteczny z GCK to była prawdziwa uczta dla wszystkich miłośników świątecznej atmosfery! Uczestnicy naszych zajęć zachwycili swoimi występami, prezentując niezwykłe talenty i świąteczne inspiracje. W trakcie występów czas umilali nam z pysznymi łakociami Sid i Wiewiór z Epoki Lodowcowej. Bardzo dziękujemy wolontariuszom za ich zaangażowanie! Warsztaty z robienia świec z wosku pszczelego to było coś niesamowitego! Każdy mógł stworzyć swoje własne magiczne światełko, które rozświetli domową atmosferę podczas tegorocznych Świąt. Ozdabianie pierniczków było nie tylko smaczne, ale i bardzo kreatywne. To stoisko spotkało się zdecydowanie z największym zainteresowaniem. Uczestnicy mieli również okazję stworzyć aniołki z papieru na stanowisku plastycznym. Takie aniołki to praktyczne rozwiązanie na szybką ale efektowną ozdobę świąteczną. Przybył do nas również gość z dalekiej Laponii wraz ze swoją pomocnicą. Na zakończenie tego magicznego dnia - spektakularny pokaz teatru ognia, który porwał wszystkich swoją niezwykłą grą świateł i dźwięków.

Warsztaty organizowane w Gminnym Centrum Kultury w 2023 r.

Zajęcia stałe organizowane w Gminnym Centrum Kultury 

w 2023 r.

Zdjęcie przedstawia stół na którym leżą gry planowe.
Zdjęcie dziewczynek grających na gitarze.
Zdjęcie dzieci siedzących przy sztalugach i malujące obrazy.

Zajęcia stałe organizowane w Wiejskim Domu Kultury w Pogorzałkach w 2023 r. 

Zdjęcie przedstawia tańczące kobiety.
Zdjęcie przedstawia pędzle malarskie.
Zdjęcie przedstawia dzieci malujące farbami.

GRUPY ARTYSTYCZNE DZIAŁAJĄCE PRZY GCK

GRUPA TEATRALNO-KABARETOWA ŁAWECZKA


Prezentacje sceniczne w 2023 r.:


ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY NARWIANIE


Prezentacje sceniczne w 2023 r.:

ZESPÓŁ FOLKLORYSTYCZNY MALI NARWIANIE


Prezentacje sceniczne w 2023 r.: