Gospodarka i ład przestrzenny

LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2023 r.

864

-25,99%

do roku 2022

1 089

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

90

Powierzchnia terenów inwestycyjnych (ha)

95

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

48

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON

Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2023 r.

Wspieranie przedsiębiorczości

Program Lokalnej Polityki i Promocji Gospodarczej Gminy Dobrzyniewo Duże na lata 2020-2030 jest dokumentem uzupełniającym dla Strategii Rozwoju Gminy Dobrzyniewo Duże i skupia się na zagadnieniach takich, jak: 

Jedną z zakładanych form wsparcia są m.in. Dobrzyniewskie Kawiarenki Dobrych Praktyk Małego Biznesu, czy też  utworzenie targowiska gminnego, jako miejsca handlu lokalnymi produktami rolnymi, ekorolnymi, sadowniczymi, pszczelarskimi, przetwórstwa spożywczego, gastronomicznymi, rzemieślniczymi, rękodzielniczymi, zielarskimi, runem leśnym itp.

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych

Wskazane zadania strategiczne umożliwią  przygotowanie finalnie na sprzedaż 5 ha działek inwestycyjnych w miejscowości Fasty

Program „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”.

zarządzanie przestrzenią

Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Kształtowanie polityki przestrzennej jest kompleksowe, co wpływa na właściwe kształtowanie i zachowanie ładu przestrzennego, a jednocześnie procesy inwestycyjne są szybsze i sprawniejsze


W Gminie Dobrzyniewo mała część powierzchni pozostaje objęta jest MPZP. m.in. z tego powodu w 2023 r. wydano 182 decyzji o warunkach zabudowy

Rejestr decyzji o warunkach zabudowy prowadzony jest w Urzędzie Gminy na wieloosobowym stanowisku ds. budownictwa i gospodarki przestrzennej. Dodatkowo wydano 26 decyzje o lokalizacji inwestycji celu publicznego.

14

Liczba MPZP 

obowiązujących

3

Liczba planów 

uchwalonych

400,85

Powierzchnia objęta 

MPZP (ha)

TERENY ZIELONE

5,9827

Powierzchnia gruntów leśnych gminnych (ha)

2,2

Lasy uznane za ochronne (ha)

132

Drzewa posadzone w 2023 r.

0

Krzewy posadzone w 2023 r.

Rezerwat przyrody „Kulikówka” w Zalesiu

Najmniejszy na terenie Puszczy Knyszyńskiej rezerwat przyrody o powierzchni blisko 11 ha powołano do życia w 1987 roku. Położony na zachodnim obrzeżu Puszczy Knyszyńskiej chroni las łęgowy wzdłuż strumienia Kulikówka ze stanowiskiem rzadkiej paproci – pióropusznika strusiego, dorastającego tu do 1,5 m wysokości. Pióropusznik strusi w rezerwacie Kulikówka występuje w dwóch rozdzielonych od siebie stanowiskach. Pierwsze z nich znajduje się nad brzegami strumienia na glebach mineralnych, pod rozrzedzonym drzewostanem olszowym. Drugie stanowisko występuje w zakolach strumienia w łęgu gwiazdnicowym.

Rezerwat leśno – archeologiczny „KRZEMIANKA” w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej

Rezerwat położony jest na terenie gmin Czarna Białostocka oraz Dobrzyniewo Duże, zajmuje powierzchnię 230,91 ha i zlokalizowany jest w zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Rezerwat utworzono w 1988 roku w celu zachowania w naturalnym stanie łęgów olszowo – jesionowych i łąk w dolinie rzeki Krzemianki wraz z licznymi źródliskami oraz kopalnią krzemienia z epoki brązu, czyli sprzed ok. 3.000 lat.

Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka dydaktyczna (ok. 4 km), prezentująca walory przyrodnicze rezerwatu Krzemianka, a także specjalne atrakcje w postaci barci z pszczołami i prehistorycznymi kopalniami krzemienia. Wzdłuż ścieżki dydaktycznej ułożone są co kilkaset metrów kłody drewna, służące jako ławki, na których można odpocząć. Przez co bardziej podmokłe tereny przerzucono kładki.

Kopalnie krzemienia odkrył w 1991 r. leśnik Roman Pruski. W 1992 r. prowadzone były badania przez ekipę z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Pozwalają one stwierdzić, że ok. 3.000 lat temu funkcjonowało tu całe zagłębie wydobywcze i przetwórcze (około 300 kopalń oraz kamieniołomy). Ślady po dawnych kopalniach pokrywają południowy stok wzgórza – od szczytu do podnóża widoczne są liczne zagłębienia i hałdy.

Wiosenne Targi Ogrodnicze

01-02.04.2023 r.

Wiosenne Targi Ogrodnicze w Szepietowie rozpoczęły sezon targowo-wystawienniczy w PODR Szepietowo. Na Targach zaprezentowały się firmy z branży ogrodniczej oferujące m.in.: materiał szkółkarski, owocowy i ozdobny, kwiaty, krzewy, rośliny rabatowe, cebulowe oraz nawozy i środki ochrony roślin. Nie zabrakło stoisk z małą architekturą ogrodową, narzędziami i sprzętem do produkcji ogrodniczej, a także wyposażeniem i aranżacją ogrodów. W Targach wzięli udział producenci i dystrybutorzy zajmujący się ekologią, ochroną środowiska, odnawialnymi źródłami energii oraz systemami nawadniającymi.

Wiosenne Targi Ogrodnicze oferowały także doradztwo pracowników Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, instytucji związanych z rolnictwem oraz sprzedawców oferujących swój asortyment. Dodatkowym walorem były wykłady np. „Jak przygotować ogród po zimie?” i „Pasy kwietne i ich wpływ na zachowanie równowagi biologicznej w krajobrazie rolniczym” oraz konferencja „Hodowla matek pszczelich w małych pasiekach”. Swoje stoiska zaprezentują instytucje wspierające rolnictwo.

EKO - Edukacja 

Gmina wspierała inicjatywy sprzyjające estetyce otoczenia, utrzymaniu wysokiej jakości terenów zielonych i standardów ekologicznych.

Przykładem takiego działania  konkursy Mój ogród w Europie, Lokalne Ekopraktyki, a także inne inicjatywy tj.: Rodzinny Piknik z klimatem, warsztat – Ekologiczny ogród.